Kawa i zdrowie

Kawa a kamica żółciowa

Kamica żółciowa to problem niemal co 5. Europejczyka1. Choć nie jest chorobą śmiertelną, oznacza nieprzyjemne ataki bólu – nagłe i mocno dotkliwe. Podobnie jak przy innych dolegliwościach pokarmowych, chorzy na kamicę żółciową eliminują z diety kawę. Nie do końca słusznie, bo kawa może spowalniać rozwój tej choroby. Jak kawa działa na pęcherzyk żółciowy i dlaczego warto po nią regularnie sięgać?

CZYTAJ DALEJ

Kawa a cholesterol

Obecny w ścianach komórek, niezbędny dla naszych nerwów – choć tak potrzebny do życia, bywa też zagrożeniem1. Cholesterol w nadmiernych ilościach sprzyja rozwojowi chorób serca, a te od lat przodują wśród przyczyn zgonów w Polsce2. Chcąc poziom cholesterolu utrzymać w ryzach, warto zacząć od zmiany diety na lżejszą. Czy w takiej diecie jest miejsce dla kawy?

CZYTAJ DALEJ

Czy kawa szkodzi wątrobie?

Na choroby wątroby cierpią miliony osób na całym świecie. Dla każdej z nich leczenie oznacza m.in. restrykcyjną dietę – ograniczającą tłuszcz i pozbawioną alkoholu, który szczególnie wątrobie nie służy. Wielu chorych zastanawia się też nad wyeliminowaniem z jadłospisu kawy, stawiając ją na równi z używkami. Niesłusznie! Już dawno dowiedziono, że kawa może na wątrobę wpływać korzystnie. Jak kawa działa na wątrobę i dlaczego nie powinniśmy jej unikać?
CZYTAJ DALEJ

Czy kawa jest zdrowa?

Czarna, z mlekiem, w domu, na mieście, ze słoika, z ekspresu, w filiżance, w kubku – kawa ma wiele oblicz i rzesze wielbicieli. Pijemy ją dla smaku oraz pobudzającego efektu, a jej wpływ na koncentrację jest nie do przecenienia.
CZYTAJ DALEJ

Picie kawy a nowotwory

Na skutek chorób nowotworowych umiera już co 5. Europejczyk. Rak to druga przyczyna zgonów po chorobach sercowo-naczyniowych i ponad 3 mln nowych pacjentów rocznie 1 . Wśród czynników ryzyka nowotworów wymienia się palenie, nadwagę i obciążenia genetyczne, a jeszcze do niedawna badano związek spożycia kawy z chorobą nowotworową . Najnowsze badania dowodzą, że picie kawy nie działa kancerogennie, a wręcz może wspomóc ochronę przed niektórymi nowotworami*.
CZYTAJ DALEJ

Kawa w ciąży

Kawa w ciąży to temat, który dzieli przyszłe mamy na dwa obozy. Część z nich eliminuje kawę z diety tuż po zajściu w ciążę, inne nie wyobrażają sobie 9 miesięcy bez codziennej małej czarnej. Tymczasem odpowiedź na pytanie „czy można pić kawę w ciąży?” leży pośrodku. Badania* dowodzą, że kawa w ciąży nie szkodzi, pod warunkiem jednak, że pijemy ją w minimalnych ilościach oraz mamy na to zgodę lekarza prowadzącego.
CZYTAJ DALEJ

Wpływ kawy na organizm sportowców

Kawa była przez lata traktowana jak używka i mało kto łączył ją ze zdrowym stylem życia. Na szczęście dziś takie myślenie jest w odwrocie, a kawa funkcjonuje z powodzeniem w diecie osób aktywnych. Korzystny wpływ kawy na organizm doceniają sportowcy, zarówno profesjonalni, jak i hobbyści. Bo jak się okazuje, kawa może sprzyjać osiąganiu wyników w sporcie, a także ogólnej wydolności*. Jak to możliwe?
CZYTAJ DALEJ

Fakty o kawie: wpływ kawy na sen, nastrój i koncentrację

Kawę kochać można za smak i niepowtarzalny aromat, a także za jej funkcje. Wpływ kawy na organizm: chęć do działania, czujność, bystrość umysłu – wszystko to zawdzięczamy działaniu kofeiny. Kofeina przynosi jednak dużo więcej korzyści. Może być stosowana jako element profilaktyki depresji, a nawet zastąpić popołudniową drzemkę*.
CZYTAJ DALEJ

Wpływ kofeiny na organizm

Trudno wyobrazić sobie poranek bez kawy, bo nic tak jak ona nie budzi nas do życia. Kawa może zwiększać jasność umysłu, czujność i koncentrację, a to wszystko dzięki zawartej w niej kofeinie. Czym właściwie jest kofeina, gdzie można ją znaleźć i jak działa na organizm? – wyjaśniamy*.
CZYTAJ DALEJ

Czy kawa jest szkodliwa dla kości?

Często można spotkać opinie o negatywnym wpływie kawy na organizm, a zwłaszcza na kości. Przeciwnicy kawy twierdzą, że wypłukuje ona z kości wapń, zwolennicy podkreślają, że za stan kości odpowiada tryb życia. Pytanie czy kawa szkodzi kościom wybrzmiewa coraz głośniej w kontekście osteoporozy. Jak to więc jest z tą kawą – wpływa na kości czy nie?
CZYTAJ DALEJ

Wpływ kawy na organizm: nawodnienie

Choć kawa składa się głównie z wody, nietrudno spotkać opinie, że jej picie prowadzi do odwodnienia. Niektórzy odradzają kawę sportowcom, twierdząc, że kofeina wypłukuje tak ważne dla nich elektrolity. Obie opinie to bezpodstawne mity*. Jak naprawdę kawa działa na równowagę wodno-elektrolitową organizmu?
CZYTAJ DALEJ

Kawa a choroby serca

Na choroby sercowo-naczyniowe zapadają każdego roku miliony osób. Lekarze biją na alarm i zachęcają do lepszej profilaktyki: regularnych badań, aktywności, a także zmiany nawyków żywieniowych. Chcąc zadbać o serce, wielu z nas rezygnuje też z picia kawy. Tymczasem badania dowodzą, że jej umiarkowane ilości nie stanowią ryzyka, a nawet mogą korzystnie wpłynąć na układ sercowo-naczyniowy*. Poznajmy fakty o kawie.
CZYTAJ DALEJ

Kawa a cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 to już choroba cywilizacyjna. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia do 2040 roku liczba osób zmagających się z cukrzycą przekroczy 70 mln w Europie 1 i 640 mln na świecie 2 . Za rosnącą liczbę zachorowań lekarze winią otyłość, a w ramach prewencji zalecają więcej ruchu i zdrowszą dietę. Coraz częściej obejmującą też kawę*. Czy można pić kawę przy cukrzycy?
CZYTAJ DALEJ

Kawa a zdrowie układu pokarmowego

Jeden z popularnych mitów mówi, że picie kawy wywołuje refluks. Kawę wiąże się także z innymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, a nawet oskarża o wywoływanie biegunki. Żadne z tych przekonań nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych, a dowiedziono wręcz, że przy niektórych chorobach układu pokarmowego może ona działać korzystnie*.
CZYTAJ DALEJ

Kawa a choroby neurodegeneracyjne

Nasz mózg starzeje się wraz z nami. Po sześćdziesiątce spowalniają funkcje poznawcze, dlatego seniorzy są bardziej podatni na choroby neurodegeneracyjne. Nie wynaleziono jeszcze metod zapobiegania udarom, chorobie Alzheimera czy Parkinsona, jednak naukowcy coraz częściej pochylają się w tym kontekście nad kawą. Wpływ kawy na organizm jest szeroki: kawa może wspomagać układ nerwowy, a niektóre badania mówią nawet o jej możliwym wpływie na wolniejsze starzenie się mózgu*.
CZYTAJ DALEJ