Strefa eksperta

Wpływ sposobu przygotowania kawy

Według badania przeprowadzonego w Szwecji – pierwszego, które analizowało wpływ sposobu przygotowania kawy na ryzyko zachorowania na nowotwory – ryzyko zachorowania na nowotwór może być różne u osób pijących kawę filtrowaną i kawę parzoną107:

  •  Dla wszystkich miejsc w organizmie, a także dla prostaty i okrężnicy osobno, nie znaleziono żadnego powiązania pomiędzy sposobem przygotowania kawy i ryzykiem zachorowania na nowotwory.
  • W przypadku nowotworu piersi, 4 lub więcej filiżanek parzonej kawy dziennie w porównaniu do 1 lub mniej zmniejszało ryzyko zachorowania o 48%.
  • Zwiększone ryzyko zachorowania zaobserwowano u kobiet przed menopauzą pijących kawę ogółem i zmniejszone u kobiet po menopauzie pijących kawę filtrowaną.
  • Spożywanie parzonej kawy zwiększało ryzyko zachorowania na nowotwór trzustki u obydwu płci, a na nowotwór dróg oddechowych tylko u mężczyzn.
  • Według raportu IARC „przeprowadzone badania nie wskazują na jednoznaczne i solidne różnice w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na nowotwór pomiędzy różnymi rodzajami kawy czy różnymi sposobami jej przygotowania”.

 

Wpływ temperatury gorących napojów

W 2016 roku IARC zaklasyfikowała spożywanie bardzo gorących napojów (opisanych jako napoje o temperaturze powyżej 65°C) w grupie 2A: „prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzkiego przełyku”5 . Napoje o temperaturze 65°C są na tyle gorące, że większość ludzi nie może ich wypić bez poparzenia jamy ustnej i języka108,109; kawa jest zazwyczaj spożywana, gdy ma temperaturę poniżej 60°C. IARC nie znalazła wystarczających dowodów na istnienie zależności pomiędzy nowotworem przełyku i kawą.