O projekcie

Kawa cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, a wiele osób nie wyobraża sobie początku dnia bez filiżanki tego napoju. Spożywanie kawy jest jednocześnie od wielu lat przedmiotem dyskusji ekspertów nad jej wpływem na zdrowie.

„Kawa i zdrowie” to portal, którego celem jest przekazywanie obiektywnych i aktualnych informacji na temat kawy oraz jej miejsca w codziennej diecie. 

Kawa jest jednym z najintensywniej badanych składników diety, a wiele badań wskazuje, że spożycie kawy w ilości 3-5 filiżanek dziennie wywołuje pożądane efekty fizjologiczne, takie jak poprawę czujności, zwiększenie jasności umysłu oraz zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 i choroby układu krążenia. Prowadzenie portalu zapewni możliwość rozpowszechnienia dowodów naukowych z zakresu wpływu spożycia kawy na zdrowie. Celem portalu jest także walka z mitami na temat kawy, jak i zdjęcie z kawy złej opinii - strachu przed utratą mikroelementów, zakłóceniem pracy serca, itp.

Portal realizowany jest w ramach Programu informacyjno-edukacyjnego na temat korzyści zdrowotnych wynikających ze spożycia kawy realizowanego przez Fundację „Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie”. Program został objęty Patronatem wiodącej instytucji z zakresu nauk żywieniowych, która odpowiada za opracowywanie i promowanie zaleceń oraz norm w zakresie żywienia dla całej populacji - INSTYTUTU ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA. 

Instytut Żywności i Żywienia już od wielu lat dostrzega pozytywny wpływ kawy na zdrowie.

Filiżanka kawy została uznana m.in. poprzez uwzględnienie jej w znowelizowanej w 2016 r. graficznej postaci zaleceń żywieniowych dla populacji polskiej.

Portal gromadzący najnowsze informacje i badania naukowe dotyczące kawy, kofeiny i zdrowia przeznaczony jest dla ekspertów z obszaru zdrowia publicznego. Bazuje on na wiedzy i materiałach zebranych przez Institute for Scientific Information on Coffee - organizację non-profit, założoną w 1990 roku, poświęconą badaniom i propagowaniu nauki związanej z kawą i zdrowiem.