Czy kawa jest szkodliwa dla kości?

Często można spotkać opinie o negatywnym wpływie kawy na organizm, a zwłaszcza na kości. Przeciwnicy kawy twierdzą, że wypłukuje ona z kości wapń, zwolennicy podkreślają, że za stan kości odpowiada tryb życia. Pytanie czy kawa szkodzi kościom wybrzmiewa coraz głośniej w kontekście osteoporozy. Jak to więc jest z tą kawą – wpływa na kości czy nie?

Osteoporoza – kobiecy problem

Osteoporoza to choroba kości, która dotyka głównie kobiety po menopauzie. Cierpi na nią nawet co 5. Europejka po pięćdziesiątce, a łączna liczba chorych w skali kontynentu to 27,6 mln osób1. Problem jest palący, bo przypadków osteoporozy przybywa wraz ze starzeniem się społeczeństw, a to pociąga za sobą rosnące koszty leczenia. Sama choroba również nie należy do przyjemnych – osteoporoza wiąże się ze stopniowym ubytkiem masy kostnej. W wyniku spadku gęstości mineralnej kości stają się słabsze i bardziej łamliwe.

Kawa a zdrowie: osteoporoza

Występowanie osteoporozy niektórzy wiążą z piciem kawy, oskarżając ją o wypłukiwanie wapnia z kości. Teoria ta nie ma potwierdzenia w badaniach – większość analiz, a prowadzono ich wiele, nie potwierdza związku między kawą a spadkiem gęstości mineralnej kości. Najwięcej przypadków zmniejszonej gęstości kości zaobserwowano w populacjach, którym brakuje wapnia2. Istnieją pewne przesłanki wiążące wpływ kofeiny na organizm z zaburzeniem skutecznego wchłaniania wapnia oraz jego zwiększonym wydalaniem w moczu3. Dostępne dane nie dostarczają jednak wystarczającej wiedzy, która pozwoliłaby jednoznacznie określić związek kawy z chorobami kości.

Jak zapobiegać chorobom kości?

Na stan zdrowia kości oddziałuje wiele czynników, takich jak płeć, wiek, dieta, aktywność fizyczna i ekspozycja na słońce. Części z nich nie jesteśmy w stanie kontrolować, na inne z kolei mamy wpływ na co dzień. Chcąc zmniejszyć ryzyko osteoporozy, warto uwzględnić w diecie więcej wapnia, suplementować witaminę D, a także częściej się ruszać. Czy picie kawy jest zdrowe w tej sytuacji? Z kawy rezygnować nie musimy, choć lepiej ograniczyć jej ilość do ustalonych przez żywieniowców limitów. Limit ten to 400 mg kofeiny na dobę (ze wszystkich źródeł łącznie). Jego częste przekraczanie na pewno nie przysłuży się ani naszym kościom, ani samopoczuciu.

*Przegląd aktualnych badań na temat wpływu kofeiny na zdrowie kości prezentujemy w zakładce STREFA EKSPERTA.

1 Osteoporosis in the European Union in 2008: Ten years of progress and ongoing challenges http://abrasso.org.br/boletins/relatorios_iof_2008.pdf
2 Heaney R.P. (2002) Effects of caffeine on bone and the calcium economy. Food Chem Toxicol, 40: 1263-70.
3 Hallström et al. (2013) Long-term Coffee Consumption in Relation to Fracture Risk and Bone Mineral Density in Women Am J Epidemiol DOI: 10.1093/aje/kwt062