Wpływ kawy na organizm: nawodnienie
Choć kawa składa się głównie z wody, nietrudno spotkać opinie, że jej picie prowadzi do odwodnienia. Niektórzy odradzają kawę sportowcom, twierdząc, że kofeina wypłukuje tak ważne dla nich elektrolity. Obie opinie to bezpodstawne mity*. Jak naprawdę kawa działa na równowagę wodno-elektrolitową organizmu?
Czy kawa odwadnia?
Picie dużej ilości płynów jest niezbędne dla zdrowia, podobnie jak właściwy poziom elektrolitów. Woda wpływa pozytywnie na wiele funkcji w organizmie, także na funkcje poznawcze. Picie kawy, podobnie jak picie wody, dostarcza nam określonej ilości płynu, ponieważ kawa składa się z wody aż w 95 proc. Jej umiarkowana ilość, czyli 3 do 5 filiżanek dziennie, nie prowadzi do znaczącej utraty płynów ustrojowych. Kawę mogą pić nawet osoby aktywne, których zapotrzebowanie na płyny jest z reguły wyższe. W ich przypadku kawa nie tylko nie szkodzi, ale może wręcz wpłynąć na poprawę sportowych osiągnięć.
Skąd mity o kawie i odwodnieniu?
Opinie o odwadniających właściwościach kawy nie mają potwierdzenia w badaniach*. Nie wykryto żadnych statystycznie istotnych różnic pomiędzy wpływem kofeiny na różne czynniki nawodnienia, a wręcz dowiedziono, że umiarkowane ilości kawy wspierają utrzymanie właściwego bilansu płynów. Mity o kawie, także ten, że kawa odwadnia, wzięły się zapewne z faktu, że zawarta w niej kofeina działa moczopędnie. Rzeczywiście, kofeina pobudza oddawanie moczu, ale na krótko i bez większego znaczenia dla ogólnego nawodnienia organizmu.
Czy kofeina jest zdrowa dla sportowców?
Picie kawy w umiarkowanych ilościach może być korzystne dla osób zajmujących się sportem. Wpływ kofeiny na organizm polega na zwiększaniu jego wytrzymałości i sprawności. Kawa wypita na godzinę przed intensywnym wysiłkiem fizycznym nie zmienia temperatury ciała ani nie zaburza gospodarki wodnej. Nawet trenując w upały, gdy traci się dużo płynów, można sięgać po kawę bez obaw, pod warunkiem jednak, że jej ilość będzie umiarkowana. Podobnie jak w przypadku innych napojów, kawa również ma swoje limity. Jej bezpieczna dla zdrowia ilość to według zaleceń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa 3 do 5 filiżanek dziennie. Tu powinniśmy pamiętać, że mowa o filiżance zawierającej 75-80 mg kofeiny.
*Przegląd aktualnych badań na temat wpływu kofeiny na równowagę wodno-elektrolitową prezentujemy w zakładce STREFA EKSPERTA.