Czy kawa jest zdrowa?

Czarna, z mlekiem, w domu, na mieście, ze słoika, z ekspresu, w filiżance, w kubku – kawa ma wiele oblicz i rzesze wielbicieli. Pijemy ją dla smaku oraz pobudzającego efektu, a jej wpływ na koncentrację jest nie do przecenienia.

Wciąż jednak wokół kawy krąży szereg mitów i niedopowiedzeń. Wobec sprzecznych informacji, wielu z nas zadaje sobie pytania, czy picie kawy jest zdrowe, czy kofeina jest zdrowa, jak kawa wpływa na organizm, czy kawę można pić w ciąży lub chorując przewlekle.

Wszystkie te wątpliwości rozjaśniamy w naszych artykułach. Zapraszamy do lektury tekstów z sekcji KAWA I ZDROWIE, gdzie zgromadziliśmy poparte naukowo fakty o kawie, w tym popularne zagadnienia, takie jak kawa a cholesterol , kawa a nadciśnienie czy kawa w ciąży.

Z naszych tekstów dowiecie się też, czy kofeina jest zdrowa, a jeśli tak to w jakich sytuacjach warto ją spożywać. Eksperci oceniają, że 400 mg kofeiny dziennie, a więc ok 3 do 5 filiżanek kawy, to ilość nie tylko bezpieczna dla dorosłego człowieka*, ale też korzystna. Wpływ kawy na organizm jest szeroki: picie kawy może poprawiać sprawność fizyczną, chronić przed chorobami serca, zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre nowotwory, choroby neurodegeneracyjne, cukrzycę typu 2 i kamicę żółciową.

A przy tym wszystkim kawa to najsmaczniejszy i najbezpieczniejszy „wspomagacz”, dzięki któremu miliony ludzi na całym świecie zaczynają dzień z energią.

Poznajmy kawę od jej najzdrowszej strony!

*z wyłączeniem kobiet w ciąży, dla których dobowy limit wynosi 200 mg kofeiny ze wszystkich źródeł