Czy wiesz, że?
Superfood, które wspiera nas w walce z cukrzycą
Liczne badania wskazują, że dieta z dużą zawartością produktów bogatych w polifenole może chronić przed chorobami cywilizacyjnymi, w tym przed cukrzycą typu 2. Polifenole są organicznymi związkami chemicznymi, które odpowiadają za cierpki lub gorzki smak wielu warzyw i owoców, m.in. czarnej porzeczki, żurawin, wiśni, jarmużu, ale także kakao, ziół, herbaty i kawy. Ponieważ kawa jest bardzo często spożywanym napojem, naukowcy przyglądają się jej roli we wspomaganiu prewencji i leczenia cukrzycy typu 2, co potwierdzają liczne badania. W listopadzie, kiedy przypada Światowy Dzień Cukrzycy, o której mówi się jako o epidemii XXI wieku, warto przyjrzeć się obiecującym wynikom tych badań.
CZYTAJ DALEJ
Kawa w Poradniku na temat żywienia w profilaktyce nowotworów
Mówi się, że nowotwory nie lubią profilaktyki. Regularne badania pozwalają wykryć wiele nowotworów we wczesnej fazie, dając szansę na ich skuteczne leczenie, a aktywność fizyczna i zdrowe nawyki żywieniowe zmniejszają ryzyko zachorowania.
CZYTAJ DALEJ
Poznaj superfood, które pobudzi twój umysł jesienią
Kawa, obok herbaty i wody, należy do najpopularniejszych napojów na świecie. Pijemy jej tak dużo, że gdyby ustawić wzdłuż równika 2 miliardy filiżanek – tyle, ile konsumujemy każdego dnia – cztery razy okrążyłyby Ziemię! Ta sława ma swoją cenę – wiąże się z wieloma mitami, zwłaszcza dotyczącymi wpływu kawy na zdrowie. Jednak badania naukowe dostarczają kolejnych dowodów na jej korzystny wpływ na organizm. Sprawdźmy, czy mała czarna może pomóc nam w walce z jesienną chandrą.
CZYTAJ DALEJ
Znaleźć czas na kawę, to znaleźć czas dla zdrowia
Od ponad połowy tysiąclecia podbija kolejne kraje. Gromadzi rzesze zwolenników, ale i przeciwników. Uwiedzeni nie wyobrażają sobie bez niej dnia. 29 września obchodzi swoje święto – poznajmy kawę od ziarenka do filiżanki!
CZYTAJ DALEJ
Pierwsze duże badanie potwierdzające związek między piciem kawy a zmniejszonym ryzykiem choroby Parkinsona
Celem badania „Association of Coffee Consumption and Prediagnostic Caffeine Metabolites With Incident Parkinson Disease in a Population-Based Cohort” było zbadanie związku między spożywaniem kawy i poziomami metabolitów kofeiny a ryzykiem zachorowania na chorobę Parkinsona.
CZYTAJ DALEJ
Kawa może być dobrym uzupełnieniem nawodnienia organizmu latem
Nawodnienie, czyli regularne spożywanie odpowiedniej ilości płynów, jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. I chociaż zalecenia mówią o tym, by zdrowy, dorosły człowiek wypijał ok. 2 litrów wody dziennie, a w czasie intensywnego wysiłku lub upałów – nawet do 4-5 litrów, dla urozmaicenia i uzupełnienia nawodnienia warto sięgać również po inne napoje – na przykład kawę.
CZYTAJ DALEJ
Kawa jako superfood - sprawdź, dlaczego ten popularny napój może wspierać Twoje zdrowie!
Pojęcie „superfood” kojarzymy z kiszonkami, jagodami albo orzechami, które są powszechnie znane z korzystnych właściwości. Mało kto jednak myśli w tym kontekście o kawie. Tymczasem naukowcy udowadniają, że również kawa ma pełne prawo być nazywana superżywnością, ponieważ dzięki cennym składnikom może wspierać nasz organizm w profilaktyce groźnych chorób.
CZYTAJ DALEJ
Badacze odkryli potencjalny związek między konsumpcją kawy a mniejszym ryzykiem dny moczanowej
Przegląd systematyczny i metaanaliza badań przeprowadzone przez badaczy z Central South University w Chinach dostarczyły nowych informacji na temat związku między piciem kawy a dną moczanową.
CZYTAJ DALEJ
4 filiżanki kawy dziennie mogą zmniejszać ryzyko nawrotu raka jelita grubego i śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny o 30 procent
Naukowcy z Wageningen University w Holandii przeprowadzili badanie mające na celu ocenę związku między spożyciem kawy a nawrotem raka jelita grubego (CRC) oraz śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny.
CZYTAJ DALEJ
Jak kawa wpływa na ciśnienie krwi?
Obawy związane z piciem kawy są często zgłaszane przez pacjentów z nadciśnieniem. A tych nie brakuje – w Polsce choroba ta dotyka niemal co trzecią osobę dorosłą . Eksperci podkreślają jednak, że chorych może być więcej – w 2021 r. blisko 10 mln Polaków wykupiło receptę z lekami na nadciśnienie, a więc przynajmniej u tylu chorujących zostało ono wykryte. Wbrew popularnemu przekonaniu pacjenci mogą usłyszeć zalecenie regularnego, umiarkowanego picia kawy i herbaty. Z badań naukowych wynika, że te bogate w polifenole napoje mają działanie hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie tętnicze krwi.
CZYTAJ DALEJ
Do wiosennych superfoods dołącz kawę
W kalendarzu – i za oknami – zagościła wiosna, więc to idealny moment na to, żeby pobudzić organizm po zimowych miesiącach, zadbać o jego wzmocnienie oraz dodać sobie energii! I tu z pomocą przyjdą nam superfoods, czyli produkty spożywcze bogate m.in. w witaminy, składniki mineralne czy antyoksydanty, mogące chronić komórki przed uszkodzeniami. Czy wiecie, że jednym z nich jest kawa, będąca sprzymierzeńcem w profilaktyce chorób cywilizacyjnych? Badania naukowe dostarczyły powodów, dla których powinna znaleźć się na waszej wiosennej liście superfoods!
CZYTAJ DALEJ
10 korzyści z picia kawy, o których mogliście nie słyszeć
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko zapewnić ci poranną dawkę energii? Z badań naukowych wynika, że codzienne, umiarkowane picie tego napoju to wsparcie dla zdrowia . Mała czarna może pomóc w prewencji wielu chorób cywilizacyjnych, pozwalając cieszyć się życiem. Poznaj te i kilka innych nieoczywistych powodów, dla których warto sięgać po kawę.
CZYTAJ DALEJ
Nowe badanie na temat skuteczności kawy przeciwko SARS-CoV-2
Badanie na 64 osobach sugeruje, że picie od 1 do 2 filiżanek kawy dziennie może skutecznie ograniczać ryzyko zarażenia różnymi szczepami SARS-CoV-2, w tym wariantem Omikron. Składniki kawy, zwłaszcza kwas izochlorogenowy A, B i C wykazują potencjał hamowania wirusa. Substancje te blokują interakcję białka kolca wirusa z ludzkim receptorem ACE2, wykorzystywanym przez koronawirusa do dostania się do komórek ciała oraz zmniejszają aktywność niektórych enzymów ułatwiających penetrację komórek zakażonego organizmu przez zarazek. Co ciekawe, ochronne działanie kawy przeciwko zarażeniu SARS-CoV-2, zaobserwowano w przypadku różnych jej rodzajów i sposobów podania – parzonej, mielonej, rozpuszczalnej, bezkofeinowej, czy z dodatkami.
CZYTAJ DALEJ
Zmagasz się z jesienną chandrą? Wspomóż się kawą!
Zmęczenie, brak motywacji do działania, problemy z koncentracją i ogólny spadek nastroju to dla wielu znak, że jesień zdążyła już rozgościć się na dobre. Dni stają się krótsze, a pogoda za oknem nie zachęca do spacerów na świeżym powietrzu. Warto wówczas sięgnąć po naturalne sposoby, które pomogą przetrwać ten newralgiczny czas. Okazuje się, że ratunkiem na jesienną chandrę może być regularne picie kawy, która nie tylko może przyczyniać się do poprawy nastroju, ale pozytywnie może również wpływać na czujność i koncentrację. Jak to możliwe?
CZYTAJ DALEJ
Czy kawa może poprawiać jakość życia starszych osób?
Spotkanie i rozmowa przy filiżance kawy mogą być nie tylko sposobem na przyjemne spędzenie czasu, ale też na poprawę własnego zdrowia. Pozytywne efekty zdrowotne ze spożywania kawy obserwuje się w codziennym funkcjonowaniu – kofeina pobudza do aktywności fizycznej i umysłowej, ale też w dłuższej perspektywie – polifenole zawarte w małej czarnej mogą odgrywać rolę w profilaktyce wielu chorób. Przekonanie, że osoby starsze powinny unikać kawy, należy traktować jako mit.
CZYTAJ DALEJ
Za co nasze serca kochają kawę?
Wiele osób z obawy przed przyspieszonym rytmem serca czy skokami ciśnienia ogranicza lub odstawia kawę – zupełnie niesłusznie! Z badań wynika, że jedną z największych zalet małej czarnej jest jej zdolność do obniżania ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Co więcej, dowiedziono, że u osób regularnie pijących kawę, prowadzących zdrowy styl życia, ryzyko zgonu z powodu chorób serca jest nawet o 22 proc. mniejsze niż u tych, którzy nie piją jej wcale. Za pozytywny wpływ kawy na serce i naczynia krwionośne odpowiadają zawarte w niej kofeina i polifenole. Od 3 do 5 filiżanek czarnej kawy dziennie może stanowić element zdrowej i zbilansowanej diety.
CZYTAJ DALEJ
Spożywanie 2 i więcej filiżanek kawy dziennie powiązane z niższym poziomem ciśnienia skurczowego
Grupa naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego Sant'Orsola-Malpighi w Bolonii zaprezentowała wyniki badań nad korzyściami picia kawy dla układu sercowo-naczyniowego, a w szczególności nad jej wpływem na ciśnienie krwi.
CZYTAJ DALEJ
Kto kawę pije, temu wątroba… w zdrowiu żyje
Chorująca wątroba nie boli i długo może nie dawać żadnych objawów. Z tego powodu zaburzenia jej funkcjonowania są tak groźne – mogą poczynić poważne szkody w organizmie, zanim się o nich dowiemy. Niektóre z jej schorzeń, jak niealkoholowe stłuszczenie wątroby, urasta obecnie do niechlubnej rangi choroby cywilizacyjnej – występuje u ok. 1 mld ludzi na świecie i dotyka już co 4. Polaka. Badania dowodzą roli kawy w ograniczaniu ryzyka innych chorób XXI wieku, cukrzycy typu 2 i nadciśnienia. Czy napój ten może być sojusznikiem również w prewencji chorób wątroby?
CZYTAJ DALEJ
Kawa to superfood
Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez małej czarnej – blisko 80 proc. respondentów przebadanych przez Biostat pije kawę codziennie, zwykle sięgając po 2 do 3 filiżanek tego napoju. Raczymy się nią głównie o poranku, licząc na pobudzające i mobilizujące właściwości aromatycznego naparu. Regularnie i często spożywana, kusząca smakiem i zapachem, stymulująca do działania kawa przez lata nosiła znamiona używki i jako jedna z nich była wymieniana. Co ją odróżnia i każe wykreślić z tego niechlubnego grona? Nie uzależnia i ma udowodnione działanie prozdrowotne!
CZYTAJ DALEJ
5 mitów o kawie, w które musisz przestać wierzyć
Zdrowemu stylowi życia nigdy nie poświęcano tyle uwagi, co obecnie. Kilkanaście lat temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała zalecenia dotyczące zbilansowanej diety i aktywności fizycznej . Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opracowała przewodnik adresowany do decydentów politycznych, dotyczący dobrych praktyk w zakresie zdrowia publicznego, a w szczególności zapobiegania negatywnym skutkom niewłaściwej diety i braku aktywności fizycznej . Do poprawy nawyków żywieniowych zachęcają też polscy specjaliści, którzy opracowali zalecenia dotyczące diety, tzw. Talerz Zdrowego Żywienia . Nie dziwi więc, że chcemy weryfikować wpływ na organizm niemal każdego spożywanego przez nas produktu. Jednym z takich składników codziennej diety, wokół którego narosło mnóstwo mitów, jest kawa. Warto się z nimi rozprawić, gdyż napój ten jest zaliczany coraz częściej do superfoods, czyli żywności wyjątkowo dla nas cennej.
CZYTAJ DALEJ