Wprowadzenie
Przewód pokarmowy biegnie od jamy ustnej do jelita grubego i odbytu, obejmując powiązane narządy, które są związane z procesem trawienia, takie jak pęcherzyk żółciowy i trzustka38.
Badania nad zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi tj. niestrawnością1-6, chorobą refluksową przełyku3,7-14, chorobą wrzodową15,16 i zapaleniem błony śluzowej żołądka17 sugerują, że kawa nie jest związana z rozwojem tych zaburzeń. Badania wskazują również, że konsumpcja kawy nie pogarsza objawów u osób, które cierpią na powyższe choroby1,3,9,12, kiedy kontrolowano czynniki zakłócające takie jak BMI i palenie12.
Według badań, spożywanie kawy nie prowadzi do zwiększenia ryzyka wystąpienia choroby wrzodowej dwunastnicy16,20 i nie ma wpływu na równowagę wodno-elektrolitową w jelicie cienkim39. Badania wskazują również na brak powiązań pomiędzy spożywaniem kawy i zaburzeniami pracy jelita grubego, takimi jak biegunka23 lub zespół jelita drażliwego1,24.
Badania nad narządami towarzyszącymi przewodowi pokarmowemu sugerują, że spożycie kawy wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia choroby pęcherzyka żółciowego29-30, a także z niższą częstością występowania i szybkości progresji choroby wątroby40.
W odniesieniu do nowotworów przewodu pokarmowego, w raporcie z 2016 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) stwierdziła, że nie ma wystarczających badań, aby stwierdzić jakikolwiek związek między spożyciem kawy a rakiem jamy ustnej, gardła, krtani, żołądka, przełyku lub jelita grubego18. Dane przeanalizowane przez IARC sugerowały również, że nie ma związku między spożyciem kawy a zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworu trzustki18. Przegląd IARC sugerował również, że picie kawy powiązane jest ze zmniejszonym ryzykiem występowania raka wątroby18.