O kawie

Historia kawy

Historia kawy jest tak bogata, jak jej smak i aromat. Odkryta w starożytnej Etiopii, kawa wędrowała przez epoki oraz kontynenty, podbijając serca kolejnych nacji, budując fortuny, inspirując artystów, a nawet wywołując religijne kontrowersje. Poznajmy najważniejsze fakty z historii kawy.

Odkrycie kawy, początki upraw i pierwsza kawiarnia

Kawa znana była w Afryce już tysiąc lat przed naszą erą. Ziarna kawowca pili Etiopczycy, ale tylko te rosnące naturalnie. Pierwsze uprawy kawy powstałe z myślą o handlu to dopiero XIII-XV wiek naszej ery. Z Afryki kawa trafiła na Półwysep Arabski, stamtąd zaś do Jemenu i Turcji, gdzie zresztą w XVI wieku powstały w Stambule pierwsze na świecie kawiarnie. Kawa wywołała niemałą dyskusję w świecie muzułmańskim i przez wiele lat jej picie uważano za niegodne wyznawcy islamu.

Legenda o odkryciu kawy

Oprócz wersji oficjalnej, historia kawy ma też swój wariant baśniowy. Legenda mówi, że kawę odkrył człowiek, który wędrując po Etiopii spotkał stado bardzo pobudzonych kóz (są też wersje mówiące o ptakach). Zainteresowały go dziwne owoce jedzone przez zwierzęta, więc spróbował ich, a była to oczywiście kawa.

Kawa w Europie i import na wielką skalę

Pierwsze informacje o kawie trafiły do Europy w XVI wieku, dzięki niemieckiemu botanikowi, Leonhardowi Rauwolfowi. Podczas podróży na Bliski Wschód Rauwolf zachwycił się aromatycznym czarnym naparem, skutecznie leczącym dolegliwości żołądkowe. Dalej wydarzenia potoczyły się już szybko: powstały dwie kompanie wschodnioindyjskie, zajmujące się importem kawy, a w 1650 roku otwarto pierwszą europejską kawiarnię. Było to w Oksfordzie, ponieważ pierwsi na dobre pokochali kawę Anglicy.

Modne kawiarnie i zamorskie kolonie

Pomimo kontrowersji religijnych (początkowo uważano kawę za szatański napój), kawa rozpowszechniła się w całej Europie, a kolejne kawiarnie zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu. Wokół nich rozkwitła cała kultura picia kawy, a także bogate życie artystyczne i ferment intelektualny. Jednocześnie uprawy kawowca również nabrały rozpędu, zwłaszcza w zamorskich koloniach holenderskich i francuskich. Szeroką dostępność kawy zawdzięczamy Portugalczykom, którzy w 1719 roku wywieźli do Brazylii kradzione sadzonki kawowca i tam założyli ogromne plantacje, sprawiając, że kawa przestała być napojem elit.

Dziś trudno wyobrazić sobie czasy, gdy picie kawy było luksusem. Równie trudno wyobrazić sobie początek dnia bez dawki kofeiny. Kawa stała się jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, a o jej powszechności świadczą liczby: każdego roku w skali globu wypijamy ok. 400 mld filiżanek kawy.

Źródła:
Wikipedia, https://pl.wikipedia.org/wiki/Kawa [dostęp 3.03.2021 r.]
National Coffee Association, The History of Coffee, http://www.ncausa.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=68