Wprowadzenie
Badania sugerują, że kofeina może przyczynić się do poprawienia sprawności fizycznej zarówno podczas treningu wytrzymałościowego, jak i wysiłku intensywnego1,2,8-13. Badania wykazały, że w ćwiczeniach wytrzymałościowych (tj. ćwiczeniach aerobowych trwających dłużej niż pięć minut, takich jak bieganie, jazda na rowerze i wioślarstwo), kofeina poprawia wydajność i może powodować zmniejszenie bólu mięśniowego2,8-10. Badania sugerują również, że kofeina może pomóc w trakcie wykonywania krótkotrwałych ćwiczeń wysiłkowych (anaerobowych), tj. u wykwalifikowanych sportowców uprawiających sporty wysiłkowe i drużynowe3,11-13.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że istnieje związek między spożyciem kofeiny a zwiększeniem wytrzymałości i potencjału wytrzymałościowego oraz zmniejszeniem ocenianego wysiłku lub wysiłku podczas ćwiczeń [EFSA 2011].
Kofeina prawdopodobnie oddziałuje poprzez działanie antagonistyczne kofeiny na receptory adenozyny w mózgu – jest to działanie prowadzące do zwiększenia produkcji adrenaliny, stymulujące produkcję energii i zwiększające przepływ krwi do mięśni i serca3. Kofeina może także wpływać na zmęczenie centralne, czyli typ zmęczenia powodowany przez zmiany neurochemiczne w mózgu, związane z długotrwałym wykonywaniem ćwiczeń, tym samym wpływając na stopień odczuwalnego wysiłku, bólu i poziom energii, które w konsekwencji prowadzą do poprawienia sprawności11,12.
Nawodnienie organizmu jest istotną kwestią: EFSA stwierdził, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy spożyciem wody a utrzymaniem prawidłowych funkcji poznawczych [EFSA 2011]. Chociaż istnieją pewne wskazania na krótkotrwałe działanie moczopędne kofeiny, efekt ten nie równoważy ilości płynów pochodzących z wypitej kawy [Maughan 2003]. Picie z umiarem kawy kofeinowej może zatem pomóc zachować odpowiednią równowagę płynów [Neuhauser-Berthold, 1997, Grandjean 2000, Maughan 2003, Armstrong 2005, Silva 2013]4.
Opinia naukowa EFSA w sprawie bezpieczeństwa kofeiny stwierdza, że "pojedyncze dawki kofeiny do 200 mg (około 3 mg / kg mc.) pochodzące ze wszystkich źródeł nie zwiększają obaw związanych z bezpieczeństwem ogólnej populacji dorosłych, nawet jeśli spożywane są na mniej niż dwie godziny przed intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi w normalnych warunkach środowiskowych6.