Czy wiesz, że?
O kawie na Dzień Kawy – garść statystyk i ciekawostek

Lekarze o kawie: 4 specjalistów i 4 powody, dla których warto pić kawę każdego dnia

Apetyt na kawę służy zdrowej starości
Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku1. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera2. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

Wpływ kawy na poprawę funkcji poznawczych

Kawa a mózg. Jak picie kawy wspiera układ nerwowy?

Warto pójść na kawę. 5 rodzajów kaw, które przyniosą Ci najwięcej korzyści

Pozytywne emocje i energia o poranku. Za co Polacy kochają kawę

Czy kawa może być elementem zdrowego stylu życia?

Kawa a codzienne funkcjonowanie

Czy Polacy mają kawę we krwi?

Dwie trzecie Europejczyków doświadczyło pogorszenia nastroju w czasie lockdownu. Niemal połowie pomogło codzienne delektowanie się filiżanką kawy
W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Institute for Scientific Information on Coffee (ISIC) określono, w jaki sposób pandemia COVID-19 i wynikające z niej obostrzenia, wpłynęły na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Niemal dwie trzecie dorosłych (61 proc.) z niepokojem zaobserwowało u siebie spadek nastroju. Dwukrotnie mniej osób (24 proc.) martwiło się, że na ich samopoczuciu negatywnie odbije się brak aktywności fizycznej1.

Nadciśnieniowcy nie muszą rezygnować z kawy
Za sprawą pobudzających właściwości kawy, często mówi się o tym napoju w kontekście choroby nadciśnieniowej. Przekonanie o tym, że osoby cierpiące na to schorzenie powinny unikać kawy, należy do najbardziej rozpowszechnionych, ale obalonych już naukowo, mitów. Wyniki badań wskazują bowiem, że pomimo czasowego pobudzenia, jakie daje picie kawy, regularne spożywanie napojów zawierających kofeinę nie prowadzi do zwiększonego ryzyka nadciśnienia. Co więcej, istnieją mocne dowody na to, że kawa może zapobiegać nadciśnieniu, zwłaszcza u kobiet spożywających ok. 4 filiżanek dziennie1.

Fakty i mity o kawie
Kto może skorzystać na piciu kawy? 3 grupy osób, które cię zaskoczą

Czy po trzeciej filiżance kawy nie zasnę do rana? Czyli ważne pytania, które zadają sobie kawosze

Czy kawa jest zdrowa?
Kawa może poprawiać funkcje poznawcze

Warto pić kawę, będąc seniorem. Wykład prof. dr. hab. n. med. Artura Mamcarza

Picie kawy może zapobiegać rozwinięciu się otępienia. Wykład dr n. med. Anny Barczak

Picie kawy może zapobiegać rozwinięciu się otępienia
