Regularnie spożywana kawa wspiera pracę mózgu!

O prawdziwości tego stwierdzenia w ostatnim odcinku podcastu realizowanym we współpracy z portalem Radioklinika przekonuje słuchaczy dr Anna Barczak. Specjalistka w zakresie neuropsychologii klinicznej o wpływie kawy na funkcje poznawcze człowieka wie nieomal wszystko. Na szczęście dla wszystkich miłośników małej czarnej, to oddziaływanie okazuje się być bardzo pozytywne.

Kawa jest naszym nieoczywistym sojusznikiem w trakcie procesów starzenia się. Pomaga w utrzymaniu koncentracji i bardziej kompetentnym wykonywaniu zadań, a wypita przed wysiłkiem fizycznym – poprawia wytrzymałość. Jak zauważa dr Barczak, „do starości przygotowujemy się przez całe życie”, dlatego w piciu kawy tak ważne są umiarkowanie (nie więcej niż 3-5 filiżanek w ciągu dnia) i regularność.

Zasługi kawy dla podeszłego wieku są jednak znacznie donioślejsze. Specjalistka przedstawia wyniki badań ukazujące rolę kawy w ograniczaniu rozwoju otępienia, włącznie ze zmniejszaniem ryzyka wystąpienia tak poważnych schorzeń jak choroby Alzheimera czy Parkinsona.

Jakie inne funkcje mózgu wspomaga kawa? I kto może na tym skorzystać? Warto posłuchać, najlepiej, z filiżanką kawy w dłoni.