Czy wiesz, że?

Czy po trzeciej filiżance kawy nie zasnę do rana? Czyli ważne pytania, które zadają sobie kawosze

Niemal każdy, kto lubi kawę i sięga po nią regularnie, zastanawia się, czy może jej pić tak dużo albo czy mógłby cieszyć się smakiem ulubionego napoju częściej. Część osób może mieć wątpliwości ze względu na popularne mity na temat kawy, czy to rozpowszechniane w Internecie, czy zasłyszane od rodziny i znajomych, przekazywane z ust do ust. Okazuje się, że poglądy te nie znajdują odzwierciedlenia w wynikach badań naukowych, co potwierdzają eksperci programu „Kawa i zdrowie”.
CZYTAJ DALEJ

Czy kawa jest zdrowa?

Czarna, z mlekiem, w domu, na mieście, ze słoika, z ekspresu, w filiżance, w kubku – kawa ma wiele oblicz i rzesze wielbicieli. Pijemy ją dla smaku oraz pobudzającego efektu, a jej wpływ na koncentrację jest nie do przecenienia.
CZYTAJ DALEJ

Kawa może poprawiać funkcje poznawcze

Z powodu starzenia się populacji nieustannie rośnie liczba osób z rozpoznanym otępieniem, a brak skutecznego leczenia przyczynowego skłania do poszukiwania metod pozwalających na opóźnienie wystąpienia objawów klinicznych. Skuteczne oddziaływanie jest możliwe przed pełną manifestacją otępienia, czyli w okresie łagodnych zaburzeń poznawczych (ŁZP; mild cognitive impairment, MCI).
CZYTAJ DALEJ

Warto pić kawę, będąc seniorem. Wykład prof. dr. hab. n. med. Artura Mamcarza

W dn. 15 lipca 2020 r. w trakcie "eKongres Starzenia. Pacjent 65+ w codziennej praktyce lekarskiej" prof. dr hab. n med. Artura Mamcarz wygłosił wykład "Rola kawy w aktualnych zaleceniach żywieniowych, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych".
CZYTAJ DALEJ

Picie kawy może zapobiegać rozwinięciu się otępienia. Wykład dr n. med. Anny Barczak

W dn. 27 czerwca 2020 r. w trakcie "Forum Medycyny Rodzinnej - virtual meeting" dr n. med. Anna Barczak wygłosiła wykład nt. wpływu kawy na spowolnienie rozwoju otępienia, a także innych aspektów oddziaływania kawy na zdrowie.
CZYTAJ DALEJ

Picie kawy może zapobiegać rozwinięciu się otępienia

Polecamy lekturę artykułu naukowego dr n. med. Anny Barczak, który ukazał się na łamach "Forum Medycyny Rodzinnej".
CZYTAJ DALEJ

Kawa wpływa na trawienie. Opinia eksperta

Badania wskazują, że spożycie kawy może stymulować wydzielanie soków trzustkowych i żołądkowych oraz soli żółciowych, które odgrywają ważną rolę w ogólnym procesie trawienia.
CZYTAJ DALEJ

Kawa może zmniejszyć ryzyko nowotworów. Nowe wytyczne American Cancer Society

Wytyczne American Cancer Society (ACS) opracowywane są przez amerykański panel ekspertów w dziedzinie badań nad rakiem, profilaktyki, epidemiologii, zdrowia publicznego i polityki oraz odzwierciedlają najbardziej aktualne dane naukowe dotyczące schematów żywienia i aktywności oraz ryzyka wystąpienia nowotworów.
CZYTAJ DALEJ

Kawa może zmniejszać ryzyko cukrzycy

Badania epidemiologiczne wskazują, że nawyk picia kawy zmniejsza ryzyko cukrzycy insulinoniezależnej. Wypijanie co najmniej 3 filiżanek kawy dziennie redukuje ryzyko tej choroby o 20–25%, a większe spożycie może nawet nasilać jej działanie ochronne.
CZYTAJ DALEJ

Kawa korzystnie wpływa na zdrowie. Przegląd publikacji polskich ekspertów

Zestawienie publikacji polskich ekspertów na temat wpływu kawy na zdrowie.

CZYTAJ DALEJ

Kawa może zapobiegać chorobom neurozwyrodnieniowym

"Zapobieganie otępieniom jest coraz powszechniej stosowaną strategią radzenia sobie z tym problemem. Badacze poszukują kolejnych środków prewencji i sprawdzają zarówno dobrze znane metody, jak i rozmaite substancje – także kawę i składniki kawy, głównie kofeinę. Ponieważ prawdopodobnie redukuje ona występowanie schorzeń będących czynnikami ryzyka otępień, rola kawy w zapobieganiu chorobom neurozwyrodnieniowym nabiera coraz większego znaczenia" - podaje dr Anna Barczak.
CZYTAJ DALEJ

Kawa może minimalizować ryzyko chorób Alzheimera i Parkinsona (raport)

Badania wskazują, że regularne spożywanie kawy przez całe życie może chronić przed pogorszeniem funkcji poznawczych i chorobami neurodegeneracyjnymi.
CZYTAJ DALEJ

Kawa może zmniejszać ryzyko zespołu metabolicznego (przegląd najnowszych badań)

Badania wskazują, że spożycie kawy wiąże się z mniejszym ryzykiem zespołu metabolicznego.
CZYTAJ DALEJ

Picie kawy ma wiele zalet. Artykuł dr Anny Barczak

Dlaczego warto pić kawę i czy dodawanie mleka ma znaczenie dla jej wartości? - Najnowsze metaanalizy wskazują, że kawa spowalnia degradację funkcji poznawczych, choć sama jako taka lekiem na otępienie nie jest - mówi dr Anna Barczak z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej w Warszawie w rozmowie z Termedia.
CZYTAJ DALEJ

Kawa to jeden ze składników piramidy żywieniowej. Wywiad z członkami Rady Naukowej programu „Kawa i zdrowie”

Kawa. Większość z nas pije ją codziennie - nic więc dziwnego, że należy też do najintensywniej badanych składników naszej diety, a jej wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie jest przedmiotem dyskusji ekspertów z różnych dziedzin nauki. Okazuje się, że regularne picie umiarkowanej ilości kawy chroni nas przed związanymi z wiekiem zaburzeniami zdolności poznawczych, zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób związanych z niedokrwieniem serca, czy cukrzycą typu 2, poprawia naszą koncentrację i sprawność fizyczną, pomaga zachować równowagę płynów, a nawet - w niektórych przypadkach - może nawet ochraniać nasz organizm przed wystąpieniem choroby nowotworowej. W 2016 roku kawa została uznana za jeden ze składników zalecanej piramidy żywieniowej. Co dokładnie wpłynęło na taką decyzję?

CZYTAJ DALEJ

Kawa może Ci wyjść na zdrowie! Dr n. med. Sławomir Murawiec w programie „Oblicza medycyny”

Jest coraz więcej badań dowodzących, że kawa działa pozytywnie na mózg. Zwiększa naszą czujność i koncentrację, poprawia nastrój, może nawet ograniczać depresję. Z drugiej jednak strony „mała czarna” może zaburzyć sen u wrażliwych osób, a także spotęgować stany lękowe. W programie „Oblicza Medycyny” o właściwościach kawy mówi dr n med. Sławomir Murawiec, specjalista psychiatrii, ekspert programu „Kawa i zdrowie”.
CZYTAJ DALEJ

Kawa może zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2 o 25% (przegląd najnowszych badań)

Badania sugerują, że spożywanie kawy wiąże się z niższym o około 25% ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.
CZYTAJ DALEJ

Kawa może zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Badania sugerują, że spożywanie umiarkowanej ilości kawy, zdefiniowanej jako 3–5 filiżanek dziennie, jest związane z redukcją ryzyka chorób sercowo‑naczyniowych o 15%.

CZYTAJ DALEJ

Aż 100 tys. Polaków cierpi na chorobę Parkinsona

Choroba Parkinsona postępuje powoli, latami. Chory staje się w tym czasie coraz mniej samodzielny – trudnością jest dla niego spożywanie posiłków, ubieranie się czy pokonywanie krótkich dystansów. Ciężar opieki przenosi się na barki rodziny i najbliższych, którzy nierzadko muszą całkiem zrezygnować z pracy zawodowej. Polskie Towarzystwo Neurologiczne podkreśla, że od strony medycznej sytuacja pacjentów chorych na chorobę Parkinsona jest dobra, jednak brakuje skoordynowania opieki – dlatego postuluje utworzenie specjalnych ośrodków, które zajęłyby się kompleksową terapią i rehabilitacją.
CZYTAJ DALEJ

Kawa znalazła się w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Wywiad z prof. dr. hab. Mirosławem Jaroszem

Wywiad z prof. dr. hab. Mirosławem Jaroszem, dyrektorem Instytutu Żywności i Żywienia.
CZYTAJ DALEJ