Pierwsze duże badanie potwierdzające związek między piciem kawy a zmniejszonym ryzykiem choroby Parkinsona

Celem badania „Association of Coffee Consumption and Prediagnostic Caffeine Metabolites With Incident Parkinson Disease in a Population-Based Cohort” było zbadanie związku między spożywaniem kawy i poziomami metabolitów kofeiny a ryzykiem zachorowania na chorobę Parkinsona. W porównaniu do wcześniejszych analiz realizowanych na niewielkich populacjach obejmowało ono dużą kohortę (184 024 uczestników) z sześciu europejskich krajów. Badani dostarczyli dane dotyczące diety, w tym spożycia kawy, stylu życia oraz próbki krwi, które posłużyły do pomiaru poziomów kofeiny i jej metabolitów. Próbki pozwoliły też na zrozumienie mechanizmów biologicznych stojących za potencjalnymi efektami ochronnymi kawy przeciwko chorobie Parkinsona. Przypadki schorzenia identyfikowano za pomocą dokumentacji medycznej i walidację przez neurologów w ciągu 20 lat.

Nowoczesne metody analityczne z uwzględnieniem metabolitów kofeiny i dłuższy okres obserwacji umożliwiły śledzenie długoterminowych skutków spożycia kawy oraz dokładniejsze zrozumienie związku między spożyciem kawy a ryzykiem choroby Parkinsona. Wyniki wskazały, że spożycie kawy i poziomy jej metabolitów były odwrotnie związane z ryzykiem Parkinsona już na długo przed diagnozą choroby: osoby pijące kawę (w szczególności te mieszczące się w najwyższym kwartylu spożycia kawy) miały o 37% niższe ryzyko rozwoju choroby Parkinsona w porównaniu do osób, które nie spożywały kawy.

Więcej szczegółów na temat ochoronnego działania kawy przed zachorowaniem na chorobę Parkinsona w badaniu opublikowanym w serwisie neurology.org.