Kawa wpływa na trawienie. Opinia eksperta

Instytut Informacji Naukowych nt. Kawy (ISIC) opublikował nowy raport autorstwa dr Carlo La Vecchia, profesora statystyki medycznej i epidemiologii z Wydziału Nauk Klinicznych i Zdrowia Społecznego na Università degli Studi di Milano we Włoszech omawiający wpływ kawy na procesy trawienne.

Badania sugerują, że picie kawy może pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych zaburzeń trawiennych, w tym kamicy żółciowej1,2,3 i zapalenia trzustki4,5, a także korzystnie wpłynąć na niektóre elementy procesu trawiennego, w tym wspieranie mikroflory jelitowej17-19 i zwiększanie ruchliwości jelit12-16.

Badania wskazują, że spożycie kawy może stymulować wydzielanie soków trzustkowych i żołądkowych oraz soli żółciowych, które odgrywają ważną rolę w ogólnym procesie trawienia1–6. Dolegliwości żołądkowe, takie jak zgaga i refluks żołądkowo-przełykowy, a także wrzody żołądka i dwunastnicy, mogą być u niektórych osób przyczyną bólu i dyskomfortu. Picie kawy nie jest uważane za główny czynnik wywołujący zgagę lub refluks żołądkowo-przełykowy7–14 i nie ma związku z rozwojem wrzodów żołądka lub dwunastnicy12. Kolejnym zagadnieniem w procesie trawienia jest ruchliwość okrężnicy, która powinna osiągnąć stan równowagi zapewniający całkowite trawienie bez wywoływania problemów związanych ze zwiększoną lub zmniejszoną prędkością tranzytu. Kawa może stymulować aktywność ruchową okrężnicy, a co za tym idzie, zmniejszyć ryzyko zaparć7, 15–18. Wreszcie, picie kawy wydaje się mieć korzystny wpływ na mikroflorę jelitową, która jest przedmiotem powstających i rozwijających się badań19–21.

Aby zapoznać się z raportem „Kawa i jej wpływ na trawienie” należy kliknąć tutaj.

Aby zapoznać się z pełnym przeglądem danych na temat kawy i czynności przewodu pokarmowego należy kliknąć tutaj.

Uwagi redakcyjne

  • Za umiarkowane spożycie uważa się 3–5 filiżanek kawy dziennie, zgodnie z zaleceniami przeglądu na temat bezpieczeństwa kofeiny Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). W przeglądzie tym wykazano, że umiarkowane spożycie kofeiny w ilości ok. 400 mg dziennie może stanowić element zdrowej zrównoważonej diety i aktyw­nego stylu życia26.