Strefa eksperta

Wprowadzenie

  • Badania sugerują odwrotne powiązanie między umiarkowaną konsumpcją kawy a ryzykiem rozwoju wielu chorób wątroby, w tym nowotworu, zwłóknienia i marskości wątroby. Na podstawie opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w zakresie bezpieczeństwa kofeiny umiarkowane spożycie kawy jest zwykle określane jako 3-5 filiżanek dziennie36.
  • Międzynarodowa Agencja do Badań nad Rakiem (IARC) nie znalazła wyraźnego związku między spożyciem kawy a występowaniem nowotworów w dowolnym miejscu ciała i stwierdziła wręcz, że spożywanie kawy może pomóc zmniejszyć ryzyko występowania niektórych nowotworów, w tym nowotworu wątroby9. Metaanalizy sugerują, że spożywanie kawy w porównaniu do jej niespożywania jest związane z ograniczeniem ryzyka raka wątroby o 40% (chociaż jest to związek zależny od dawki)10-12.
  • Badania sugerują, że spożycie kawy wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia marskości wątroby17, włóknieniem wątroby17-19, przewlekłą chorobą wątroby16,17,21,22 i rozwojem bezalkoholowego zapalenia wątroby17,23-27. Badania na pacjentach cierpiących na zaawansowaną chorobę wątroby, związaną z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, sugerują także, że regularne i umiarkowane spożywanie kawy jest powiązane ze zwolnionym tempem rozwoju choroby28-31.
  • Badanych jest kilka możliwych mechanizmów, które pomogą zrozumieć, czy i do jakiego stopnia kofeina związana jest z odwrotnym związkiem pomiędzy spożyciem kawy a tymi typami chorób wątroby, na przykład paraksantyna, główny metabolit kofeiny, zdaje się utrudniać syntezę czynnika wzrostowego tkanki łącznej (ang. CTGF) poprzez kaskadę cykli kontrolnych, które spowalniają rozwój zwłóknienia wątroby, marskości wątroby i choroby nowotworowej wątroby18,32,33. Inne możliwe mechanizmy działania związane są z działaniem antynowotworowym kafestolu i kahweolu34, a także potencjalnym działaniem antywirusowym kwasów chlorogenowych i kwasu kawowego35.