Nowe doniesienia naukowców: wyższe stężenie kofeiny we krwi może zmniejszać otyłość i ryzyko cukrzycy typu 2
Termogeniczne, a więc służące podniesieniu tempa przemiany materii poprzez zwiększenie temperatury ciała, działanie kofeiny naukowcy powiązali z redukcją wagi, wskaźnika masy ciała (BMI) i ilości tkanki tłuszczowej. Stanowi to wyjaśnienie, dlaczego wysokie spożycie kofeiny może zmniejszyć ryzyko chorób związanych z otyłością, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby układu krążenia.
Zgodnie z opisem badania zamieszczonym w czasopiśmie „BMJ Medicine”, naukowcy wykorzystali randomizację Mendla, aby ustalić, w jakim stopniu wpływ kofeiny na ryzyko cukrzycy typu 2 może być spowodowany jednoczesną utratą wagi. Jak się okazało, prawie połowa (43 proc.) wpływu kofeiny na ryzyko cukrzycy typu 2 była powiązana z utratą masy ciała. Przy okazji badania wykluczono również występowanie silnych związków między stężeniem kofeiny w krwi a ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroba niedokrwienna serca, migotanie przedsionków, niewydolność serca i udar.
Pełny opis wyników badania znajduje się w publikacji źródłowej, pn. Ocena przyczynowego wpływu kofeiny w osoczu na otyłość, cukrzycę typu 2 i choroby sercowo-naczyniowe: randomizowane badanie Mendla na dwóch próbach