Kawa przyczynia się do zmniejszenia ryzyka ostrej niewydolności nerek – donoszą najnowsze badania

Na łamach „Kidney International Reports”, czasopisma wydawanego przez Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne, ukazały się wyniki dużego badania populacyjnego nad wpływem regularnego spożycia kawy na ryzyko wystąpienia ostrej niewydolności nerek. Grupę ponad 14 tys. osób, w wieku od 45 do 64 lat, podzielono na takie, które spożywały więcej niż 3 filiżanki kawy w ciągu doby, pijące 2-3 filiżanki na dobę oraz spożywające 1 kawę dziennie lub nie pijące jej wcale.

Analiza wykazała, że umiarkowane dzienne spożycie kawy (2-3 filiżanki) związane było z niższym ryzykiem wystąpienia ostrej choroby nerek. Zauważono ponadto, że ryzyko to było niższe (o 11 proc.) dla każdej częstotliwości spożywania kawy w porównaniu z powstrzymaniem się od jej picia.

Badacze, poszukując mechanizmów, które odpowiadają za ochronny wpływ kawy na nerki, duże znaczenie przypisują kofeinie, która m.in. może hamować reabsorpcję (wchłanianie zwrotne) sodu w kanalikach nerkowych, zwiększając w ten sposób wydalanie substancji rozpuszczonej i wolnej wody. Ważną rolę, choć nadal mniej zbadaną, mogą też odgrywać inne związki bioaktywne w kawie, jak kwasy chlorogenowe, kwas p-kumarowy, kwas nikotynowy, teobromina i trigonelina. Wiadomo, że wykazują one działanie przeciwzapalne i redukują stres oksydacyjny, przez co mogą wpływać na zmniejszenie ryzyka rozwoju ostrej niewydolności nerek.

Szczegółowe wyniki badania przedstawiono w raporcie:

Coffee Consumption May Mitigate the Risk for Acute Kidney Injury: Results From the Atherosclerosis Risk in Communities Study

Kalie L. Tommerdahl, Emily A. Hu, Elizabeth Selvin, Lyn M. Steffen, Josef Coresh, Morgan E. Grams, Petter Bjornstad, Casey M. Rebholz, Chirag R. Parikh Published: May 05, 2022