Kawa i zdrowie

Kofeina a czynności układu pokarmowego

Dyspepsję można opisać jako bolesny, utrudniony lub zaburzony proces trawienia, któremu mogą towarzyszyć nudności i wymioty, zgaga, wzdęcia oraz bóle brzucha. Przyczyny wystąpienia zaburzeń trawienia czasem mogą być zidentyfikowane i są to, na przykład,  infekcja bakteryjna lub wirusowa, owrzodzenie, schorzenia pęcherzyka żółciowego lub wątroby. Często jednak nie ma żadnej przyczyny pochodzenia organicznego. Istnieją dowody na to, że dyspepsja czynnościowa może być związana z zaburzeniami motoryki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Problemy żołądkowe mogą być także spowodowane czynnikami stresowymi. Mimo że czynniki żywieniowe, w tym kawa i kofeina, często są łączone z tymi dolegliwościami, nie ma żadnych naukowych dowodów bezdyskusyjnie sugerujących, że kofeina jest z nimi związana.

Wszystkie jak dotąd przeprowadzone badania dotyczą głównie kawy, a nie samej kofeiny. Nie ma żadnego oczywistego związku pomiędzy zaburzeniami pracy układu pokarmowego i spożywaniem kawy45. Pewne przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badanie na 8,407 dorosłych wskazało na znaczące powiązanie pomiędzy obecnością Helicobacter pylori i dyspepsją, ale nie miało to związku ze spożyciem kawy46.

Uważa się jednak, że podrażnienie żołądka nie jest skutkiem spożycia kofeiny, ale zdaje się być połączone z innymi składnikami kawy, i niektóre z nich zostały opisane47

Refluks żołądkowo-przełykowy to zjawisko cofania się kwaśnych soków żołądkowych z żołądka do przełyku. Niedawno przeprowadzona metaanaliza48, w której przeanalizowano 15 badań kliniczno-kontrolnych opublikowanych do grudnia 2012, nie znalazła żadnego znaczącego związku pomiędzy ryzykiem wystąpienia refluksu żołądkowo-przełykowego i spożyciem kawy.

Choroba wrzodowa żołądka to natomiast obecność ubytków w błonie śluzowej żołądka i w górnej części jelita cienkiego, zwanej dwunastnicą. Wrzody są efektem przewlekłego zapalenia i często związane są z infekcją oraz częstym spożywaniem środków przeciwbólowych, takich jak aspiryna, ibuprofen czy niesterydowe leki przeciwzapalne. Choroba wrzodowa żołądka może także mieć podłoże genetyczne. Najczęstszym objawem choroby wrzodowej żołądka jest ból brzucha. Dostępne jak dotąd badania naukowe nie wykryły żadnego związku pomiędzy spożywaniem kawy a ryzykiem wystąpienia choroby wrzodowej dwunastnicy. W najnowszym badaniu porównano 5451 zdrowych Japończyków spożywających kawę z 2562 osobami, które jej nie spożywały. Autorzy badania nie znaleźli żadnych powiązań między spożywaniem kawy i wrzodami żołądka czy dwunastnicy49.

Więcej informacji na temat kawy i funkcji układu pokarmowego znajduje się tutaj.